Oj, vad tiden rinner iväg snabbt när man har mycket att göra. Vintern är redan i antågande, eller sagt med en popkulturell referens "Winter is coming". Idag lämnar jag in bilen för att få dubbdäcken monterade.
Som du nog har noterat har det inte blivit några blogginlägg under hösten. Skälet är att jag har varit fullbokad med att hålla kurser i varierande ämnen under hela hösten.
Det har varit ganska många kurser om C++ under hösten. Dels grundkurs, men mest olika fortsättningskurser om C++. En av dessa var på plats i Helsingfors för en kund, där jag gav en specialanpassad fördjupningskurs om C++.
Förutom en massa kurser om C++ har jag gett kurser om Java, enhetstestning med JUnit, JavaScript samt Jenkins. Kurser som är på gång inom kort, är dels ännu en C++ kurs nämligen om enhetstestning med Google Test, dels en C++ relaterad kurs om applikationsbyggnation med CMake, som ju har blivit industristandard för byggnation av C/C++ applikationer.
Till sist, återstår att lägga in flera kursdatum avseende första kvartalet nästa år.
Länkar
Senaste Artiklarna
-
Väderdata med Boost
15 oktober 2026 -
Kom igång med Boost
2 oktober 2026 -
C++26 ORM via Reflection
29 september 2026 -
C++26 Reflection
18 september 2026 -
C++26 Contracts
11 september 2026 -
Cargo – konvention framför konfiguration
4 september 2026 -
Referenser & pekare i Rust jämfört med C++
28 augusti 2026 -
När Rust får panik gör C++ ett undantag
21 augusti 2026